מהי מטפלת טובה?

מה צריך אדם כדי להיות מטפל טוב? מה תחפשו אצל המטפל\ת שלכם?


לאחר שמונה שנות נסיון כמטפלת, מלווה נשים וזוגות בתהליכי חיים – הריון, לידה, הנקה, הורות וזוגיות, עלה בי הצורך להעלות על הכתב את המיצוי של הווית המטפל הטוב. כלומר, מהם התנאים הכרחיים להתקיים אצל מטפל\ת כדי לאפשר טיפול טוב ואמיתי.

(ההתמקדות כאן היא על הרובד שמעבר למקצועיות הטהורה – הידע, הנסיון והמיומנות הספציפיים לכל תחום- שהם כמובן הכרחיים בפני עצמם.)

כשאת, כשאתה, הולכים לבחור מטפלת – מה כדאי לכם לבדוק? מה זכותכם שייתקיים בטיפול?

  • ראשית, היכולת של המטפל\ת להיות בכל רגע גם 'בתוך' הטיפול, הסיטואציה, התהליך – נוכחות אנושית אמיתית ואמפטיה -  וגם לשמור על עיין אובייקטיבית, רעננה, משוחררת. מיומנות של כפל בו-זמני של נקודות מבט.

שתהיה היכולת לראייה מפוכחת של המצב, הערכה שקולה ומקצועית. כלי חשוב לעין ערוך. 

  • על המטפל\ת לחתור בכל כוחו, כל רגע ורגע לחוות ולהאמין באחר - לשים את האגו, החוויות האישיות, הצרכים, הפחדים והרצונות האישיים שלו במקומם הנכון, ולהיות קשוב לאיש\ה שמולו. על המטפל לרצות ולהיות מסוגל להתמודד עם מוגבלויותיו וגבולותיו כדי לראות באופן השלם והנקי ביותר את האדם שמולו. נשמע קל וטריוויאלי –אך אין אלה פני המציאות בשטח הטיפולי.

היכולת והמוכנות 'לראות' את האחר היא לא רק חובה אלא כלי הטיפול המרכזי. 

  • ענווה, ענווה, ענווה. על אף כל הידע, הנסיון, המיומנות, האינטואיציה הנבנית על בסיס כל אלה – המטפל\ת חייב להישאר בענווה- לדעת לבטח שבכל רגע, יש אולי משהו שעליו ללמוד, שאינו יודע הכל. המטפל חייב לשאוף למסוגלות להשאר במרחב של השאלה, לאחוז במרחב הזה, גם עבור עצמו וגם עבור האחר

- ומתוך המקום הזה לשאול, לנכוח ולטפל.

 ולאחר כל טיפול (ובמיוחד מאתגר, תובעני ואולי מתסכל, אבל גם בטיפולים 'טובים' ומרגשים), המטפל חייב לפנות זמן לעצמו כדי לעבד את החוויה והלמידה, לרקום חזרה את המארג המטפל שלו, ולאגור כוחות ושמחה לקראת האיש\ה הבא\ה.

אם לא יעשה כן, תיפגם היכולת שלו להיות מטפל טוב לאורך זמן.

מהו

אשמח לשוחח עם מטפלים ומטופלים בנושא הזה.

תודה,

לילך

 

 

גְדֵלִים – מהריון להורות

לילך רוכל

הכנה ללידה * דולה * יועצת הנקה * עיסוי תינוקות * תמיכה בהורות * ליווי רגשי

7946006 -050 מושב מרחביה 6523602 –04

Lilach@Gdelim.co.il          www.Gdelim.co.il